Vraždila bych pro Palladium země české ? 

Tuto otázku jsem si položila po schlédnutí krátkého snímku Ruega Por Nostros v rámci letošních Mezipater. 
Abych nepředbíhala, ono na Mezipatrech 2017 má katolická duše mohla rozpoznávat různé zajímavé symboly. Překvapila mě už jen znělka a trailer odkazují na teologický koncept prvotního hříchu, kterým do světa vstoupil zmatek - včetně zmatení tužeb, a tedy i queer tematika jíž je festival věnován. 
Nemám času nazbyt, proto jsme se s kamarádem domluvili, že zajdeme jen na promítání Ve jménu ideálů - hlavní soutěž krátkometrážních filmů. Nejradši bych zde okomentovala všechny, protože za každým z nich se skrývá velké morální téma, ale stále platí počáteční slova z předešlé věty. 

Film ve kterém se vyskytuje naše oblíbené náboženství (ŘK weej)  nese název Ruega Por Nostros / Modlete se za nás. Tříčlená skupina mladíků unese Pannu Marii od Andělů (Panna Marie Los Angelská), patronku Kostariky a rozhodne se s ní před policií ukrýt v ospalé večerce. Za pultem si zrovna stará prodavačka čte Bibli. Původně myslí, že jde o přepadení, ale postupně poznává, že se stává svědkyní něčeho mnohem horšího - svatokrádeže. 
Z ostré hádky mezi dvěma kluky pozná, že jsou milenci a to je pro ni horší, než kdyby v krámě měla čerty. Nervy všem přítomným pracují na 1000%, třetí z party ztrácí zlodějskou kuráž, chce se raději vzdát policii a když vidí, jak se jeho přátelé hádají,rozhodne se Madonu, "která za všechno může" zničit. Toho si všimne prodavačka a ačkoliv se celou dobu bála sáhnout po zbrani, nyní je jí dán impulz a zastřelí potencionálního znesvětitele milostné sochy. 
Na zlaté svatozáři se ocitá krev. Venku již houkají policejní sirény a prodavačka si nechává jednoho z únosců jako rukojmího. "Za všechno může vaše homosexualita. Spáchali jste svatokrádež, kajte se"... 
ale zdá se, že na moralizování je pozdě... zastřelený člověk se špatně kaje a homosexuálové by se neocitli na samém dně společnosti, nemuseli by spáchat tak hanebný skutek, pokud by na základě zjednodušující interpretace náboženství  nebyli vyobcováni z rodin a církevních společenství.... 
Nakonec se ukázalo, že vini jsou všichni - jak ti, co jsou outlaw a "zlí", tak ti, kteří je do této pozice dostali.

Tolik stručný obsah k zamyšlení. Vážení signálníci, nedoporučuji vám se na tento film dívat, nebo se za každou cenu účastnit queer akcí jako jsou Mezipatra. Ale pokud vám nevadí se umazat a chcete poznat svět za kostelní zdí, zjistit, o co těm teploušům vlastně vůbec jde...
Všichni toužíme po lásce, Bůh nás tak vymyslel. Aneb nepřiblížíte nikoho Bohu, když mu zakážete adoptovat dítě, nebo se oženit s kým chce. Všechny tyhle věci jsou prostě ze strany světa nepochopitelné, tak už to pochopte. Kdo nezná Boha, nemůže znát ani nauku a podle ní se rozhodovat. Proto máme především hlásat evangelium, seznamovat lidi s Božím plánem, přijímat druhé a milovat. Ne vymýšlet hovadiny a považovat se za ublíženou high society... pak se můžou teprv začít věci měnit k obrazu Božímu.